Військових, що після СЗЧ (самовільного залишення частини) до 1 січня 2025 року добровільно повернуться на службу, не лише звільнять від кримінальної відповідальності, їм також поновлять усі соціальні гарантії.

28 листопада президент Зеленський підписав закон, що дозволяє добровільно і без покарання повертатися на службу тим, хто вперше вчинив СЗЧ чи дезертував. 29 листопада закон вступив в дію.

Упродовж місяця, ще до набуття чинності нового закону про СЗЧ, до служби в бойові бригади повернулося понад шість тисяч військових, пише видання Главком з посиланням на генштаб України. Речник генштабу Дмитро Лиховій підтвердив ці дані BBC.

Ці військові скористалися законом про декриміналізацію, який прийняли раніше цього року – в очікуванні того, що новий закон вступить в дію.

При цьому наразі не доступні дані щодо того, скільки людей у цей самий період вчинили СЗЧ.

Чіткою датою повернення без покарання влада хоче заохотити знову стати в стрій якомога більше людей в найпростіший спосіб – рішення командира, без суду і слідства.

Таким правом можна скористатися лише один раз і лише до кінця 2024 року.

У ДБР розтлумачили, як працюватиме новий закон.

Як працюватиме новий закон

“Основна мета закону – це створити можливості для військовослужбовців, які пішли в СЗЧ, повернутися до 1 січня 2025 року в частини й продовжити службу без докорів сумління і без конфлікту зі законодавством України”, – в ефірі телемарафону “Єдині новини” розповіла радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сапьян.

Відтепер військовим не треба чекати вирок чи закриття кримінального провадження. Достатньо не пізніше 1 січня 2025 року проявити готовність продовжувати виконувати свій обов’язок і з’явитися на службу.

Військовослужбовці 95-ї десантно-штурмової бригади ЗС України тримають оборону на передовій бойових дій 12 січня 2023 року під Кремінною, Україна.Автор фото,Spencer Platt/Getty Images

Підпис до фото,Новим законом влада хоче заохотити якомога більше військових, які вчинили СЗЧ, повернутися на службу до кінця цього року

Далі керівник частини продовжує дію контракту – не пізніше 72 годин з моменту повернення військового. Командир зобов’язаний повідомити орган досудового розслідування та військову службу правопорядку про продовження контракту.

“Це дає гарантію того, що розпочинається автоматична процедура закриття кримінального переслідування, яке було розпочате щодо військовослужбовця,” – розтлумачила радниця з комунікацій ДБР.

Важливо, що військовому повертають всі грошові виплати, продовольче і речове забезпечення та передбачені державою пільги.

Як розповів у коментарі BBC речник генштабу Дмитро Лиховій, механізм для повернення уже виробили. Військових після СЗЧ розподілять у батальйони резерву, а далі – у військові частини, окрім тієї, яку вони самовільно залишили.

“За результатами опитування, військові із СЗЧ мають свої причини не повертатися в попередні підрозділи”, – пояснює речник генштабу.

Якщо військовий до першого січня не повернеться в стрій, то на нього чекатиме кримінальна відповідальність або повернення через суд.

“За СЗЧ, за дезертирство можна позбутися волі аж на десять років. Але ми сьогодні з вами говоримо про те, що військові частини з радістю приймуть своїх побратимів назад на службу,” – наголосила Тетяна Сапьян.

Повернути десятки тисяч людей з СЗЧ дешевше і швидше, ніж мобілізувати і вивчити нових, раніше пояснювали BBC юристи.

“Очікується, шо закон дозволить швидше поновлювати військовослужбовців у лавах Збройних Сил України та інших військових формувань, що сприятиме поліпшенню кадрової ситуації у військах; підтримає тих, хто прагне виправити свої помилки, та забезпечить їм правові і соціальні гарантії,” – пояснив Дмитро Лиховій.

Чим це відрізняється від закону про декриміналізацію СЗЧ

Після першого січня 2025 року військовим, що вчинили СЗЧ, повернутися в стрій можна буде лише через рішення суду – за законом про декриміналізацію СЗЧ. Цей механізм є значно складнішим.

У вересні 2024 року Верховна Рада декриміналізувала СЗЧ і дезертирство – для військових, які це зробили вперше.

Охочим повернутися треба письмово заявити про свій намір прокурору, слідчому або суду. У разі згоди командира військової частини їх звільнять від кримінальної відповідальності.

Але якщо жоден командир не дасть згоди на повернення такого бійця, то військового притягнуть до кримінальної відповідальності.

Зараз можна навіть поміняти місце служби, якщо є на те згода двох командирів частин – тієї, звідки пішов, і тієї, в яку бажаєш потрапити.

На початку жовтня ДБР заявило про перші успішні випадки повернення втікачів на фронт – як тих, хто залишив його у 2024, так і тих, хто вчинив СЗЧ у 2023 чи 2022 році.

А деякі бригади публічно запрошують до себе “бійців із СЗЧ”.

Один із військових розповів BBC історію свого повернення в бойову бригаду після СЗЧ. Після досудового розслідування його відправили спершу в резервний батальйон для військових СЗЧ. А тоді вже на посаду командира взводу в іншій частині (згідно з його званням).

Від Admini4

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *