10 січня США ввели найжорсткіші з початку війни санкції проти російського нафтового сектора. Вони торкнулися російського так званого “тіньового флоту”, а також компаній, які забезпечували його функціонування.
Судна застрягли
Санкції, які Вашингтон ухвалив проти нафтових компаній та “тіньового флоту” 10 січня, торкнулися понад 180 суден. Згідно з аналізом агентства Reuters, заснованого на даних MarineTraffic і LSEG, у різних місцях після цього кинули якір щонайменше 65 нафтових танкерів. Більшість їх знаходиться біля берегів Росії: у Балтійському морі і Далекому Сході. П’ять танкерів стали поруч із портами Китаю, ще сім — біля берегів Сінгапуру.
Двадцять п’ять із застряглих суден раніше бували в портах Ірану і неподалік Суецького каналу.
Китай та Індія відмовляються приймати російську нафту через нові санкції США.
За даними Bloomberg, три судна – Olia, Mermar та Huihai Pacific – застрягли на підході до портів у китайській провінції Шаньдун. Вони перевозили близько двох мільйонів барелів нафти з російського тихоокеанського порту Козьміно, розташованого неподалік Находки. Сталося це через заборону китайського портового оператора Shandong Port Group швартуватися в портах судам, які потрапили під санкції.
У цей же час стало відомо, що порти для суден із російською нафтою закриють і в Індії. Як пише Bloomberg, у країні готові розвантажити судна, зафрахтовані до 10 січня за умови, що вони розвантажаться до 12 березня. Крім цього, індійські банки вимагатимуть сертифікати походження нафти, щоб унеможливити постачання від компаній, які перебувають під санкціями.
Одночасно із зупинкою суден біля берегів Росії та країн Азії в Іспанії кинув якір газовоз Cool Rover із партією ЗПГ із заводу Газпрому Портова. Газовоз також був у пакеті санкцій, ухвалених США 10 січня.
Колапс російської нафти
Введення обмежень призвело не тільки до колапсу в морі, а й до швидкої реакції ринку. Акції російських нафтових компаній на Московській біржі почали падати ще минулої п’ятниці, коли про введення санкцій ходили лише чутки.
У перші два дні після їх запровадження найбільші російські нафтові компанії (Сургутнафтогаз, Газпром нафта та Роснефть) подешевшали на 3,5 млрд доларів.
При цьому вже надвечір понеділка 13 січня ціни на нафту досягли максимуму за чотири місяці — з 8 січня вони зросли на 8%, різко піднявшись минулої п’ятниці. Сталося це на тлі очікування, що санкції змусять покупців російської нафти шукати нових постачальників.
Йдеться насамперед про Індію та Китай. Вони стали основними покупцями російської нафти після введення ембарго на постачання країн Європи.
Деякі танкери, які потрапили під санкції, також перевозив нафту з Ірану.
Новий пакет санкцій став найсерйознішим для Росії останніми роками. За оцінками аналітичної компанії Vortexa, у 2024 році судна, що потрапили під санкції, возили приблизно 1,5 млн барелів на добу — це 1,4% світового попиту на нафту.
Як і в 2022 році, санкції фактично стали ударом по існуючому ланцюжку постачання нафти. Тоді російські експортери виявилися відрізані від європейських покупців та від можливості застрахувати перевезення нафти за ринковою ціною. Тепер покупці бояться мати справу із танкерами тіньового флоту через загрозу вторинних санкцій.
Джерело: https://ua.korrespondent.net/world/4747680-nafta-rosii-zastriahla-u-mori-potuzhni-sanktsii-ssha