“Після закінчення війни в Україні, Росія буде вимушена відновлювати та перебудовувати свої військові сили, незалежно від її наслідків. Про це пише американське видання Business Insider в суботу, 8 лютого, описуючи чотири можливих сценарії розвитку подій.
Згідно з дослідженням, проведеним аналітичним центром RAND Corp. у Вашингтоні, два з чотирьох варіантів будуть досить складними для реалізації.
Перший варіант в RAND називають “сценарієм Шойгу”, оскільки він ґрунтується на публічних обіцянках колишнього міністра оборони РФ Сергія Шойгу. Цей сценарій передбачає відновлення російської армії до стану, в якому вона перебувала до початку великомасштабного вторгнення в Україну. Його основний акцент – збалансувати бойову міць і чисельність військових, компенсуючи відсутність деяких технологій за рахунок імпорту.
Business Insider зазначає, що “план Шойгу” передбачає, що російська армія знаходиться в гарному стані, незважаючи на докази протилежного в Україні.
Другий варіант – це спроба повністю впровадити реформу, яку у 2008 році запропонував тодішній міністр оборони РФ Анатолій Сердюков. Ця реформа передбачала перехід на західну модель збройних сил: зменшення чисельності армії, але покращення її підготовки та оснащення, з орієнтацією на гібридну війну та активне залучення приватних військових підрядників.
Така армія б в основному використовувала стратегію залякування та дестабілізації противника, але, за словами аналітиків, їй бракує наземних військових сил для забезпечення розширення впливу Росії.
Третій варіант передбачає повну відмову від радянських і російських традицій ведення війни і створення чогось абсолютно нового. Наприклад, це може бути впровадження західного підходу, коли командування передається від вищих щаблів управління до нижчих.
Аналітики RAND вважають, що цей варіант найменш ймовірний через “усвідомлення того, що радянські та російські військові моделі вже не є життєздатними, що підтверджується поганою дією російських збройних сил в Україні”.
Несподівано, але найлегший шлях для Росії – це повернення до минулого. Цей варіант передбачає, що російська армія повернеться до радянського стандарту великої армії призовників, яка оснащена великими запасами зброї, виготовленої на оборонно-промислових підприємствах Росії.
“Головний аргумент на користь цього шляху – те, що під час війни в Україні російські військові були змушені повернутися до цієї моделі, опираючись на старі системи, вогневу міць і масу, що, хоча і не призвело до рішучої перемоги Росії в Україні, було достатньо, щоб привести ситуацію в тупик”, – констатують аналітики в RAND.”