Росія готується до евакуації своїх дипломатів з України, повідомила авторитетна американська газета New York Times на тлі безперервних повідомлень про підготовку Москви до вторгнення на українську територію. Корреспондент.net розповідає подробиці.
Сигнал про атаку, що готується
Росія вивезла майже 50 людей зі своїх консульств у Києві та Львові, повідомляє газета New York Times з посиланням на високопоставленого співробітника Служби безпеки України. За його словами, до виїзду також готуються дипломати з двох російських консульств в Україні. Зазначимо, що Росія має ще консульства в Одесі та Харкові.
Як стверджує джерело NYT, 5 січня Україну покинули 18 людей, “переважно, діти та дружини російських дипломатів”. Після цього ще близько 30 людей виїхали з Києва та Львова. Скільки ще людей планує вивезти російська сторона, не уточнюється.
В адміністрації США сказали, що знали про евакуацію, яка готується. “У нас є інформація, що вказує на те, що російський уряд готувався до евакуації членів сімей [дипломатів] з посольства Росії в Україні наприкінці грудня та на початку січня”, – цитує газета неназваного представника США.
Ні в Росії, ні в Україні цю інформацію не підтвердили. “Посольство Росії в Києві працює у штатному режимі”, – прокоментував МЗС РФ публікацію американської газети.
При цьому представник російського відомства Марія Захарова розповіла про небезпеку, з якою, за її словами, дипломати з Росії стикаються в Україні.
“Погрози нашим співробітникам в Україні також надходять і персональні: стосовно дипломатів, адміністративно-технічного персоналу, членів сімей. Про це регулярно повідомляється українській стороні у вигляді нот протесту”, – написала Захарова у своєму Telegram-каналі.
Спікер міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко, своєю чергою, повідомив, що відомство не отримувало від російської сторони інформації про евакуацію співробітників дипломатичних установ.
Він наголосив, що зі свого боку, МЗС України наразі також не планує евакуювати українських дипломатів із Росії. “Незважаючи на складні умови, наші дипломати та консули продовжують успішно виконувати покладені на них завдання”, – зазначив він.
Влада США вважає, що президент Росії Володимир Путін “ще не прийняв рішення про вторгнення” в Україну, пише NYT. Видання зазначає, що евакуація може свідчити про атаку, що “готується”, хоча “інших сигналів про це не було”.
Газета зазначає, що нарощування російських військ на кордоні з Україною йде не такими швидкими темпами, як прогнозував Пентагон на місяць раніше.
“Солідні” військові маневри Росії у Білорусі
Проте українська влада побоюється, що російські війська, які перекидаються до Білорусі для навчань, “залишаться там на невизначений термін, залишивши Україну відкритою для нападу з півночі, сходу та півдня”. “Ми будемо повністю оточені рівними силами”, – заявив NYT високопосадовець.
Спільні з Росією військові навчання Союзна рішучість-2022 білоруський правитель Олександр Лукашенко анонсував у понеділок. Основний етап навчань запланований на 10-20 лютого, до цього, як заявляється, відпрацьовуватиметься передислокація військ.
Привід зробити військові маневри “солідними”, за словами Лукашенка, більш ніж серйозний.
“Україна продовжує нарощувати сили, зосереджуючи підрозділи Національної гвардії з націоналістів-радикалів. Це ще гірше, ніж натовські військовослужбовці. І це все в безпосередній близькості від державного кордону нашої країни”, – сказав він.
У Києві цю тезу вже прокоментували. “Маніпулятивні заяви прокремлівських політиків та представників держав-сателітів РФ… є політичною маніпуляцією та частиною інформаційної війни”, – заявив прес-секретар СБУ Артем Дехтяренко.
Загроза сусідніх країн НАТО, як вважає Лукашенко, теж наростає. “За даними на зараз, у Польщі на кордоні з Білоруссю та Прибалтикою зосереджено понад 30 тисяч військовослужбовців із технікою, озброєнням тощо”, – заявив він.
Головною метою навчань називається забезпечення безпеки Союзної держави і, як заявив заступник міністра оборони РФ Олександр Фомін 18 січня, відпрацьовуватимуться дії “не лише у своїх межах”.
“Планується підготувати війська і сили до дій не тільки у своїх межах відповідальності, а й до вирішення завдань, що раптово виникають, з локалізації кризових ситуацій на будь-яких загрозливих напрямках”, – наводить прес-служба Міноборони РФ слова заступника міністра.
Він також зазначив, що Росія та Білорусь розглядають ситуацію, коли “необхідно використовувати весь військовий потенціал” двох країн.
Для навчання у Білорусі Росія перебазує два дивізіони С-400, 12 винищувачів Су-35, а також дивізіон ракетних комплексів Панцир-С, розповів Фомін.
Проте аналітик Європейської ради з міжнародних відносин Павло Слюнкін, який до серпня 2020 року працював у білоруському МЗС, причиною для організації навчань із погляду Лукашенка називає проведення конституційного референдуму, запланованого на кінець лютого.
“Присутність російських військ у Білорусі покликана застерегти опонентів влади від спроб організації протестних акцій під час референдуму, демотивувати їх та заодно заспокоїти самого Лукашенка. Після силового придушення мирних протестів невдоволення владою в Білорусі пішло в підпілля, але нікуди не зникло”, – цитує експерта Коммерсант.
В очікуванні провокацій для вторгнення
Військових та техніку до кордонів з Україною російське командування почало перекидати ще навесні 2021 року. Дослідники Conflict Intelligence Team у березні писали, що російська армія перекидає артилерію та танки, мотострілецькі та десантні частини.
У Воронезькій області РФ, що межує з Україною, навесні помітили навіть ракетні комплекси Іскандер.
Ситуація на кордонах України загострилася восени минулого року, коли кілька іноземних ЗМІ, а потім розвідки кількох країн повідомили про підготовку Росією вторгнення. У Кремлі всі звинувачення неодноразово заперечували і наголошували, що переміщення військ територією Росії – це її внутрішня справа.
У січні 2022 року в CIT розповіли про нові свідчення перекидання російських військових та техніки в західні регіони Росії. За різними оцінками, Москва зосередила на українських кордонах від 77 тисяч до 175 тисяч військових.
14 січня у США повідомили, що в них є свідчення підготовки Росією провокацій як привід для вторгнення в Україну. Про це повідомив речник Пентагону Джон Кірбі.
“Не вдаючись у подробиці, скажу, що у нас, дійсно, є інформація, яка вказує на те, що Росія вже активно працює над створенням приводу для можливого вторгнення в Україну”, – сказав Кірбі на брифінгу, уточнивши, що йдеться про “групу оперативників, котрі готуються провести операцію під чужим прапором”.
Пізніше цього ж дня прес-секретар Білого дому Джен Псакі заявила, що, за даними США, Росія може розпочати вторгнення в Україну в період від нинішніх дат до середини лютого.
“Ми стурбовані, що російський уряд готує вторгнення… Ми бачили це раніше, це повертає нас у 2014 рік, включаючи саботаж та інформаційні операції за звинуваченням України у підготовці неминучих атак на російські сили на сході України та російські військові плани розпочати таку активність за кілька тижнів до військового вторгнення”, – сказала Псакі.
Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet