Ізраїль та ХАМАС домовилися зупинити війну в секторі Газа, яка тривала з жовтня 2023 року. Також у рамках угоди палестинське угруповання погодилося звільнити частину ізраїльських заручників. Катар виступив у ролі одного з головних посередників у переговорах та надав свою територію для непрямих зустрічей сторін. Безпосередньо домовленість про припинення вогню в Газі та звільнення заручників було досягнуто на зустрічах прем’єр-міністра Катару з представниками ХАМАС та окремо із представниками Ізраїлю.
Деталі угоди
Прем’єр-міністр Катару Шейх Мохаммед бін Абдулрахман аль-Тані повідомив, що припинення вогню набуде чинності в неділю 19 січня за умови, що на нього погодиться уряд Ізраїлю. Точного часу початку припинення вогню ще не визначено, сказав він.
Уряд Ізраїлю поки що не голосував про умови угоди. Джерело Reuters повідомило, що голосування очікується в четвер і більшість міністрів налаштована підтримати угоду. Відомо, що міністр закордонних справ Гідеон Саар лише в останні години перервав закордонний візит та екстрено повертається на батьківщину.
ХАМАС, за даними ЗМІ, вже схвалив умови угоди.
Його деталі поки що повністю не розкриваються. Анонімні джерела інформаційних агенцій незадовго до офіційного оголошення розповідали, що перша фаза припинення вогню розрахована на шість тижнів (42 дні). У цей період ізраїльські війська повинні поступово вийти з сектора Газа, і на територію щодня допускатимуться по кілька сотень вантажівок з гуманітарною допомогою.
Прем’єр Катара повідомив, що ХАМАС, зі свого боку, під час цієї першої фази звільнить 33 особи з-поміж затриманих ним. Загальна кількість заручників, що залишаються в руках бойовиків ХАМАС та його союзників, Ізраїль оцінював у 94 особи, при цьому 34 із них, швидше за все, мертві.
Роль Байдена
Слідом за катарським прем’єром із заявою виступив президент США Джо Байден.
«Укладання угоди – результат не тільки надзвичайного тиску, який зазнавав ХАМАС, та змін у регіональному рівнянні після припинення вогню в Лівані та ослаблення Ірану, але також і завзятої та копіткої американської дипломатії. Моя дипломатія ніколи не припиняла своїх зусиль, щоб досягти такого результату», – заявив Байден.
За його словами, угода досягнута відповідно до його власного плану, який він запропонував у травні 2024 року і який був одноголосно схвалений Радою безпеки ООН.
План передбачає три етапи, першому з яких відповідає угода, укладена в Катарі, – припинення вогню в Газі та повернення ізраїльських заручників.
На другому етапі Ізраїль та ХАМАС обговорять кроки для повного закінчення війни, заявив президент США. Ця фаза, за його словами, має тривати шість тижнів, але якщо за цей термін домовленості не буде досягнуто, режим припинення вогню буде продовжено.
І, нарешті, третій етап переговорів буде присвячений поверненню заручників, що залишилися, в Ізраїль і обговоренню плану з реконструкції сектору Газа.
За словами Джо Байдена, це були одні з найважчих переговорів щодо його політичної кар’єри.
Багато чого ще належить зробити, але на цьому етапі найголовніше, що мирні палестинці отримають довгоочікувану гуманітарну допомогу, а ізраїльські заручники повернуться до своїх родин після 15 місяців полону, сказав він.
Раді не всі
Жителі Гази і більшість ізраїльтян сприйняли повідомлення про угоду з тріумфуванням. Для палестинців це означає закінчення бомбардувань та повернення сотень тисяч переміщених осіб у свої будинки.
В Ізраїлі десятки тисяч людей зустріли новину з Катару на вулицях міст. Протягом майже півтора року ці люди невпинно влаштовували акції, вимагаючи від уряду піти на угоду з ХАМАСом і повернути заручників за всяку ціну.
Однак багато ізраїльтян вважають угоду не повноцінною, оскільки йдеться про повернення лише частини заручників. Ця категорія громадян теж вийшла на вулиці у середу ввечері та потребує відповідей від прем’єр-міністра Нетаньяху.
В офісі Біньяміна Нетаньяху заявили, що в угоді все ще є кілька невирішених пунктів, які необхідно вирішити, але прем’єр сподівається, що вони будуть остаточно узгоджені найближчим часом.
Обраний президент США Дональд Трамп заявив, що «епічну угоду про припинення вогню вдалося укласти лише завдяки нашій історичній перемозі у листопаді».
Він обіцяє, що його адміністрація продовжить прагнути миру і укладати угоди в ім’я безпеки всіх американців та їхніх союзників.
Джерело: https://ua.korrespondent.net/world/4747991-izrail-ta-khamas-domovylysia-prypynennia-vohnui