Національний банк України змінив основні макроекономічні показники на поточний і наступні роки. Про це повідомляється на сайті регулятора у четвер, 31 жовтня.
Так, зростання ВВП за підсумками 2024 року становитиме 4% замість прогнозованих у липні 3,7%, а за результатами 2025 року – 4,3% проти раніше очікуваних 4,1%.
“Менший, ніж очікувалося, дефіцит електроенергії та дещо вищі врожаї ранніх зернових культур дали змогу НБУ підвищити прогноз зростання реального ВВП у 2024 році – до 4%”, – йдеться в повідомленні.
Регулятор пов’язує прогноз зростання економіки України на 4,3-4,6% у 2025-2026 рр. зі значними бюджетними стимулами, підкріпленими значними обсягами міжнародного фінансування.
Стимулювальними факторами для прогнозу виступили також збільшення доходів домогосподарств, нарощування випуску в рослинництві та стійкий зовнішній попит.
Як зазначає НБУ, негативний вплив на відновлення зростання економіки України мали російські атаки на енергетичну інфраструктуру, пожвавлення міграції та брак трудових ресурсів.
Також Нацбанк переглянув прогноз зростання цін на 2024 і 2025 роки у бік погіршення: на 1,2 і 0,3 відсоткових пунктів (в.п.) відповідно – до 9,7% і 6,9%. Лише у 2026 році рівень інфляції може бути приведений до цілі у 5%.
У наступні місяці ціновий тиск зберігатиметься через подальший вплив чинників з боку пропозиції продовольчих товарів, розширення бюджетних видатків, високі темпи зростання заробітних плат і збільшення енергодефіциту під час опалювального сезону. У результаті інфляція сягне 9,7% на кінець 2024 року, – зазначив регулятор.
Водночас в НБУ очікують, що навесні 2025 року інфляція почне знижуватися. Цьому будуть сприяти зважена монетарна політика, послаблення зовнішнього цінового тиску, поліпшення ситуації в енергосекторі і збільшення врожаїв.
Нагадаємо, за дев’ять місяців 2024 року зростання ВВП України оцінюється на рівні 4,5% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Такі дані оприлюднило Міністерство економіки.
Водночас МВФ прогнозує, що у 2024 році економіка України зросте на 3%, а у 2025 – лише на 2,5%.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp. Підписуйтесь на наші канали https://t.me/korrespondentnet та WhatsApp