Новини бізнесу - Нацбанк зберіг облікову ставку без змінНацбанк зберіг облікову ставку без змін

Національний банк України (НБУ) зберіг облікову ставку на рівні 15,5% річних. Про це повідомляється на сайті регулятора у четвер, 6 березня.
“Це рішення сприятиме підтриманню стійкості валютного ринку, збереженню контролю над інфляційними очікуваннями та поступовому сповільненню інфляції до цілі 5% на горизонті політики. Ураховуючи значний рівень невизначеності, що в останні місяці лише посилився, НБУ гнучко реагуватиме на зміни в балансі ризиків для цінової динаміки та інфляційних очікувань”, – йдеться у повідомленні.
При цьому прогноз НБУ передбачає утримання облікової ставки на рівні 15,5% упродовж наступних місяців і повернення до циклу пом’якшення процентної політики після проходження піку цінового сплеску та зниження ризику закріплення інфляції на двознаковому рівні.
Регулятор також запевнив, що у разі посилення цього ризику утримуватиме облікову ставку на поточному рівні довше, ніж передбачається оновленим макропрогнозом, та буде готовий ужити додаткових заходів.
Також Нацбанк прогнозує у четвертому кварталі цього року середню облікову ставку на рівні 14% річних, тоді як у січні він оцінював її на рівні 13,1% річних.
Як йдеться у оновленому графіку динаміки ставки, так само на 0,9 відсоткового пункту підвищений її прогноз на третій квартал цього року – до 15,4% з 14,5% у січневому варіанті.
Наразі Нацбанк очікує зниження середньої облікової ставки у першому кварталі наступного року до 13%, у другому – до 12,5%, до кінця 2026 року – до 11,6% річних.
Раінше НБУ тричі поспіль підвищував облікову ставку. Останнє її підняття було у березні. До цього Нацбанк утримував її півроку на рівні 13%, до якого вона була знижена з 25% з липня 2023 року в сім етапів. Облікова ставка – еквівалент вартості грошей в економіці. За цією ставкою НБУ надає кошти комерційним банкам, а ті, у свою чергу, кредитують фізосіб та юридичних осіб. Отже, облікова ставка впливає на вартість кредитних ресурсів. Підвищення облікової ставки говорить про зростання рівня інфляції та падіння темпів економічного зростання в країні.