СБУ та Нацпол продовжують кампанію «Спали» ФСБшника» зустрічами зі школярами і студентамиСБУ та Нацпол продовжують кампанію «Спали» ФСБшника» зустрічами зі школярами і студентами

Служба безпеки України та Національна поліція продовжують загальнонаціональну інформаційну кампанію «Спали» ФСБшника» зустрічами зі школярами і студентами безпосередньо у школах і коледжах.

Зокрема, таку лекцію провели для учнів київського ліцею № 176 імені Мігеля де Сервантеса. Вона спрямована на протидію вербуванню молоді російськими спецслужбами та запобіганню підпалам, диверсіям, а передусім терактам, до реалізації яких росіяни все активніше намагаються залучити неповнолітніх.

Під час лекції представники СБУ і Нацполіції розповіли учням про методи, які російські спецслужби використовують для вербування у соцмережах і месенджерах, і надали практичні поради, як не стати інструментом в руках ворога.

«Якщо в обмін на обіцянку «легких грошей» особа погодиться виконувати завдання російських кураторів, то її чекають три можливі сценарії і всі вони негативні. Перший – це смерть від підриву вибухівки. Другий ‒ каліцтво, якщо пощастить вижити після вибуху. Третій ‒ тюрма, бо СБУ і Нацполіція знаходять усіх злочинців», ‒ сказав під час лекції речник СБУ Артем Дехтяренко.

Він закликав школярів відразу повідомляти правоохоронців про спроби вербування, зокрема й через чат-бот СБУ «Спали ФСБешника» https://t.me/Spaly_FSB_bot

На нього можна передати номер телефону чи нікнейм особи, яка схиляла до злочину, а також інші деталі цієї пропозиції. СБУ ретельно аналізує всі отримані дані і враховує у протидії розвідувально-підривній діяльності російських спецслужб.

Окрім того, про спроби вербування школярі також можуть повідомляти ювенальних інспекторів, які закріплені за тією чи іншою школою. Контакти цих інспекторів вказані на флаєрах, які представники правоохоронних органів роздають під час зустрічі.

Речниця Нацполіції Юлія Гірдвіліс розповіла про те, як росіяни працюють у соцмережах та нагадала, що злочини, на які спецслужби рф штовхають молодь, кваліфікуються за такими серйозними статтями як державна зрада, диверсія в умовах воєнного стану і терористичний акт.

«Як зрозуміти, що вас намагаються використати? Наприклад, вам у соцмережах пише незнайомець і пропонує «легкі гроші» за виконання простого завдання. Вам натякають, що «це не страшно, нічого поганого не буде». Також агенти рф можуть вдатись до залякувань або шантажу. А завданнями можуть бути підпали, мінування, фото об’єктів, передача інформації або навіть теракти. Ці злочини можуть бути кваліфіковані за кількома статтями Кримінального кодексу України, за які передбачено покарання аж до довічного позбавлення волі», ‒ зазначила Юлія Гірдвіліс.

Водночас викладач ліцею та популярний «вчитель з тіктоку» Руслан Циганков закликав учнів завжди пам’ятати, якою ціною дається Україні кожен день протистояння російській агресії.

«Ворог хоче забрати не тільки наші території, він хоче забрати ваше дитинство. Забрати через обстріли, повітряні тривоги, через ваших батьків, які на війні, а не з вами. Я впевнений, що всі, хто зараз присутній у цій аудиторії, ніколи не підуть на співпрацю з ворогом, бо знають, що ми на стороні правди. А за ким правда, той і переможе», ‒ сказав Руслан Циганков.

Починаючи з 2024 року, СБУ та Нацполіція затримали понад 600 осіб, які за дорученням російських кураторів займалися підпалами, диверсіями та терактами в Україні. Замість «легких грошей» фігуранти отримали підозру від СБУ і перспективу тривалого тюремного ув’язнення.