“Серпом по рейтингам” – так називається проект Центру протидії корупції, ідея якого полягає в фіксації зашкварів депутатів. В листопаді минулого року про нього з захопленням розповідали Юрій Ніколов та Віталій Шабунін на ютуб-каналі ЦПК. Наближалась зима і активістів дуже непокоїла вразливість української енергетики. На кожного із завинилих депутатів обіцяли створити досьє.
“Щоб кожен знав рожу і міг в неї плюнуть. Нічого особистого – пришвидшення політичної відповідальності”, – підсумував тоді Шабунін.
Ідея досьє та відповідальності настільки сподобалась, що ми в редакції вирішили її творчо розвинути. Щоб хоча б репутаційну відповідальність відчували не тільки політики, але й самі активісти та різного роду експерти. Тим більше, що зима вже пройшла і можна звіритися з прогнозами, якими вони навипередки наповнювали інформаційний простір. Тож, ми пропонуємо свій “рейтинг жахливості” експертних тверджень. І починаємо з найбільш апокаліптичних.
1 місце. Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики
Тотальний блекаут

“Всеукраїнський блекаут все ще можливий. Після цієї атаки зрозуміло, що статися він може тільки з однієї причини. Про яку чудово обізнаний ворог. Національний блекаут – це каскадна аварія, коли практично всі споживачі країни відключені, єдина енергосистема розпалась на окремі частини і люди чекають повернення електроенергії кілька днів”.
Харченко не тільки отримує перше місце за найстрашніший прогноз, але й перемагає в номінації “найактивніший енергопророк”. Мало хто давав оцінки з такою регулярністю як Олександр, і мало чиї цитати так активно тиражували медіа.
2 місце. Ольга Кошарна, незалежна експертка з ядерної енергетики
20 годин без світла

“Розбито об’єкти енергетичної інфраструктури, вичерпано резервні схеми перепідключення в операторів системи розподілу. За песимістичного варіанта розвитку подій, восени будуть більш жорсткі графіки відключень. Потрібно бути готовими до того, що за добу сумарно може бути лише 4 години зі світлом”.
Прикметне не стільки друге місце за радикальність самого прогнозу, скільки першістю в його оприлюдненні. Про 20 годин без світла восени вона пророчила ще наприкінці травня 2024 року.
3 місце. Вікторія Войціцька, директорка з адвокації в енергетичному секторі Міжнародного центру Української перемоги (ICUV)
19-20 годин без світла

“Якщо будуть продовжуватися такі масові атаки, які ми бачили протягом березня, квітня, травня і на початку червня, якщо у нас буде брак протиповітряної оборони, ПРО і РЕБів (у нас все одно не вистачає для того, щоб закрити всі об’єкти), то ми можемо опинитися в ситуації, коли електроенергія у нас буде чотири-п’ять годин на добу в кращому випадку”
До честі пані екс-депутатки, вона не лише попереджала українців про обмеження в енергопостачанні, але й радила як мінімізувати загрозу. Зокрема, пропонувала розглянути варіант переїзду з міських квартир в село, де є більше можливостей автономного енергозабезпечення. Тож, безумовна номінація за «практичність».
4 місце. Лана Зеркаль, членкиня координаційного комітету Ukraine Facility Platform
16-18 годин без світла

“Ми маємо бути готовими до найгіршого сценарію…до відсутності світла там по 16-18 годин, а такі сценарії при холодній погоді вони існують”
Лану Зеркаль більше знають як радницю екс-голови правління «Нафтогазу України» Андрія Коболєва. Але навіть вона не утрималась від коментарів щодо наближення електроенергетичного апокаліпсису.
5 місце. Інна Совсун, народний депутат від партії «Голос».
Більше 14 годин без світла

“Якщо наприклад ми кажемо, що у нас генерації вистачає на 60% споживання взимку в пікові години, це не означає, що в квартирах 60% часу буде світло. Нажаль, ця цифра для квартир буде нижчою. Тому що в нас є об’єкти, які вимикати не можна, які мають працювати в цілодобовому режимі. …Тобто вони частину споживання будуть автоматично на себе забирати. І частка електроенергії, ка залишатиметься на житловий фонд – її, насправді, буде менше. Це правда”.
Найсуперечливіша учасниця рейтингу. Прославилась вона не стільки тим, що її прогноз не справдився, скільки вимогами звільнити міністра енергетики Галущенка саме посеред опалювального сезону – 10 січня.
6 місце. Сергій Коваленко, генеральний директор Yasno
12 годин без світла

“Українці можуть бути 12 годин без світла взимку: похмурий прогноз від Yasno За оцінкою генерального директора Yasno Сергія Коваленка, за його базовим прогнозом, українці можуть бути 12 годин без світла взимку, за кращим – по 5-6 годин”.
Нетипова ситуація, коли прогноз робив не політик чи навколоенергетичний експерт, а керівник діючої енергокомпанії. Можливо він таким чином просто страхувався на випадок відключень. В будь-якому випадку, вийшло не перестрахуватися, а перестаратися.
7 місце. Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій
12-20 годин без світла

“За оптимістичним сценарієм світла взимку може не бути до 12 годин на добу, за песимістичним – до 20 годин”
Ще у 2017-2021 роках Корольчук активно критикував українські контракти з Westinghouse, а минулої зими прийнявся залякувати українців неминучо «страшною» зимою. Що ж, пророк з нього виявився так собі.
8 місце. Олег Попенко, експерт в сфері ЖКХ
10-20 годин без світла

“А ось згідно з песимістичним сценарієм, у нас можливі 10-14 годин відключень на добу. Якщо будуть дуже сильні морози, тобто мінус 10 і нижче, вони триматимуться 3-10 днів, тоді будуть величезні проблеми із проходженням опалювального сезону, і відключатимуть світло на дуже довгий період. Це може бути навіть по 16 та 20 годин на добу”.
Попенко не енергетик, а спеціаліст в ЖКХ. Але напередодні зими спокуса побути енергетичним експертом, мабуть, була непереборно. Прогнози не найгірший, але все одно безкінечно далекий від реальності.
9 місце. Станіслав Ігнатьєв, голова Ради Української асоціації відновлюваної енергетики
10-12 годин без світла

“Якщо середньодобові температури будуть менші за 10 градусів Цельсія, то будемо очікувати по 10-12 годин без стабільного електропостачання на добу”, – зазначив він.
10 місце. Володимир Кудрицький, екс-голова правління «Укренерго».
12 годин без світла

“Може бути графік чотири через чотири, може бути чотири через шість. Це залежить від того, наскільки довгим буде період сильних холодів.”
Від екс-керівника “Укренерго” очікували більш точного прогнозу, ніж меседж про те, що “відключень не буде, якщо всю зиму буде плюс 5 або плюс 15 градусів і не буде нових обстрілів”. Втім, можливо це в ньому говорив не експерт, а ображений екс-посадовець.
11 місце. Адріан Прокіп, керівник програми “Енергетика” Українського інституту майбутнього
8-10 годин без світла

“Уникнути відключень можна буде, тільки коли на вулиці буде +5, не буде руйнувань і будуть додаткові ремонти. Навіть якщо не буде нових обстрілів, то коли буде температура нуль і нижче, то у нас будуть відключення. І це можуть бути відключення на рівні 8-10 годин. А якщо це буде -10, то світла, умовно кажучи, може не бути 18 годин.”
12 місце. Геннадій Рябцев, директор спеціальних проєктів у Науково-технічному центрі “Психея”.

“Я, як і раніше кажу про те, що цілком можливо за певних умов виникнення дефіциту електричної енергії в обсязі близько 3 гігават. А 3 гігавати – це дві-три черги вимкнень. Ну, може все ж таки дві черги вимкнень, тобто приблизно від 4 до 8 годин вимкнення електричної енергії на добу для побутових споживачів”, – зазначив він”.
Можливо на прорахунки Генадія Рябцева вплинуло те, що за основним профілем він все ж експерт в нафтопродуктах. Сподіваємось, в прогнозах в сфері нафтопродуктів він білш вправний.
13 місце. Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру Разумкова.
Від 0 до 16 годин без світла

“Без планових відключень ніяк не обійтися. У середньому, гадаю, будуть без планових відключень ніяк не обійтися. У середньому, гадаю, будуть застосовуватися одна-дві черги. Одна черга — це 4 години, дві – 8 годин. Але в якісь дні буде менше, в якісь — більше. Наприклад, у вихідні, якщо буде не дуже холодно, 0…-3, наприклад, то, можливо, взагалі не буде відключень. Але в холодні дні та в пікові години, гадаю, будуть вводитися і три черги, як мінімум”.
Якщо і вибирати номінацію для Володимира Омельченка, то називатиметься вона «найдосвідченіший експерт». Його прогноз знаходився в діапазоні від відключень взагалі не буде до 16 годин без світла. І формально він єдиний з рейтингу, чий прогноз справдився – обмеження для населення, дійсно, майже не застосовувалися.
Свою заслужену нагороду має отримати і ярий противний атомної енергетики Ярослав Железняк, який прогнозував «аварійне відключення атомних боків» взимку і катастрофічні відключення світла.
І колишній міністр енергетики Іван Плачков, який стверджував про неминучість масових відключень. Він малював різні сценарії, які в основному зволилися до безпрецедентних відключень і масових страждань громадян.
«Відключення можуть бути довготривалими. Я маю на увазі добу, дві, а може, й четверо-п’ятеро. Вони непрогнозовані”, – заявляв Плачков.
Відзначилася колега Железняка депутатка Єлизавета Ясько. “На 100% енергетику не відновлять, отже, українці взимку страждатимуть від тривалих відключень”, – заявляла вона в ефірі каналу “Новини. Live”.
“Переконана, що відключення будуть, що не треба мати жодних ілюзій, що треба готуватися до гіршої, великої кількості годин відключень на день. Нам усім треба забути слова про безпеку, доки йде війна”, – нагошувала політик.
Крім загального рейтингу варто оголосити переможців в номінації ПРИЗ ГЛЯДАЦЬКИХ СИМПАТІЙ. Його отримують вже згадані активісти Юрій Ніколов та Віталій Шабунін.

Мінімум 8 годин без світла
“Вам обирати, кому вірити. Ми з Юрієм Ніколовим з літа в кожному ефірі наголошуємо, що відключення будуть по 8 годин на добу мінімум. І щоб люди покладалися лише на себе”.
Хоч обидва мають дуже віддалене відношення до енергетики, але їхні пророцтва були найбільш захоплюючими та емоційними. І річ не тільки у рясно вживаній ненормативній лексиці, де слово «мразь» виглядає ледве не компліментом. А в тому, що їм вдалося, здавалося, неможливе – затято викриваючи та розслідуючи брехню вони спромоглися вийшли …на самих себе.
Абсолютну відірваність від реальності і кричущу некомпетентність продемонстрували експерти, яких опитала Моніторингова місія Організації Об’єднаних Націй з прав людини в Україні. За їх «прогнозом» взимку відключення світла мали тривати по 18 годин щодня.
“Ця зима буде дуже складною. Люди, ймовірно, зіткнуться з регулярними відключеннями електроенергії по всій країні. Будь-які нові атаки, що призведуть до триваліших відключень, можуть мати катастрофічні наслідки”, – лякала керівниця моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Даніель Белл.
PS
Без нагород і номінацій, але з почесним званням «беззмістовний фон» залишилися десятки різноманітних експертів, активістів та політиків які ледь не щодня продукували нові і нові прогнози. Як от, наприклад, екс-керівник оператора ГТС утікач Сергій Макогон, який з Канади в жовтні писав, що «відключення будуть, питання в їх тривалості»
PPS
Окремий привіт можна передати численним іноземним ЗМІ, які занадто піддавалися паніці та залякували світ безвідповідальними прогнозами українських горе-експертів. Financial Times заявляв, що Росія знищила більше половини енергетичних потужностей України, The Washington Post малював картину, де українці вмирають від холоду через енергетичні проблеми, а Politico писав про «найскладнішу зиму», The Guardian говорив про «найсуворіше випробування» для енергосистеми України. Усі ці публікації були лише перебільшенням і жахливими прогнозами, що не відповідали дійсності.